Once

3. září 2008 v 19:33 | Arianne Oceansoul |  Alba

Once je skvělé album. K heavy metalu má ze všech ostatních nahrávek nejblíže - a přitom má symfonickou melodii stejně jako temnou atmosféru. Mistr Holopainen řekl: ,,je to album, které byste neměli poslechnout jen jednou. Aspoň pětkrát, abyste si o něm udělali správnou představu..." nebo jak to říkal. A to měl opět pravdu. Nightwish forever!
Dark Chest of Wonders (Temná truhla zázraků)
,,Once I had a dream - and this is it." Těmito slovy začíná celé Once - a především tato úžasná píseň. Hned po úvodní znělce nastoupí rázné kytary, pak sbor, orchestr... Tento song si pouštím pro zlepšení nálady - a daří se to =) Je tvrdá a zasněná zároveň. ,,Fly to a dream, far across the sea" - to je jedno z mých životních hesel =)
Wish I Had an Angel (Přál bych si mít anděla)
Sotva se nadechnete po úvodní ,,řežbě", ozve se Markův hlas a vzápětí vás vtáhne do refrénu písně, která je další neodmyslitelnou součástí legendy jménem Nightwish. Tento song použil ,,režisér" (abyste ty uvozovky správně pochopili - tento chlapík je hodnocen jako jeden z naprosto nejhorších režisérů všech dob) Uwe Boll pro svůj tehdy nový film Alone in the Dark. Pochybuji, že by to stáhlo za shlédnutí - alespoň podle toho, co je všude slyšet a vidět - ovšem Wish I Had an Angel je tvrdá a zatraceně dobrá věc.
Objevila se jako první skladba na Highest Hopes (best of Nightwish, pro ty méně obeznámené). Mimoto mě inspirovala mě k psaní jednoho krimithrilleru (literární žánr, ne scénář =)) jménem Angel. Jak prosté - a perkelsky chytlavé =)
Nemo
Konečně! Jeden z nejvýraznějších počinů Nightwish - a samozřejmě pana Holopainena =) Klavírní předehra...a vzápětí nával kytar, bicích a všeho možného metalového. ,,Nemo" znamená latinsky ,,nikdo" a celá lyrika se nese v temných vlnách zatracení, osamělosti, beznaděje... A přece je to nádhera. Je na Highest Hopes. Kdo neuslyší, nepochopí.
Planet Hell (Planeta Peklo)
Metal!!
Celý song uvádí výrazné sborové vokály společně s orchestrem - a vzápětí přechod do tvrdšího a bicí dodávají atmosféru boje, nespravedlivé války, zuřivosti... Doopravdy skvělý ,,kovový" kousek. Je to jako zvuk postupujících armád...nevím, jak bych to popsala. TO PROSTĚ MUSÍTE SLYŠET =)
Creek Mary´s Blood (a překlad? Creek je potok/zákoutí, Mary = Marie, blood = krev...přesnější překlad nechávám tentokrát na vás)
CMS přináší očekávané zvolnění k prudkému tempu, nasazenému od samého začátku. Je to krásná balada o životě Indiánů (ano, Indiánů, protože Tuomas je má rád =)), podbarvená orchestrem a Tarjiným hlasem. Nikde žádný Marko, žádná sóla pro bicí ani výrazné baskytary. A do toho všeho prozpěvuje John Two-Hawks exotickou řečí (ne, finština to není), ve které má na konci dlouhé sólo jen pro sebe - a orchestr.
Je to balada s neveselým námětem vpádu bílých lidí na indiánské území. ,,White man came, saw the blessed land..." Určitě stojí za poslech!!
The Siren (Siréna)
Znovu se vracíme k rychlejšímu tempu. Tentokrát do světa mořských panen (ano, tady siréna znamená mořská panna) a jejich lákavým zpěvům. Ty uslyšíte, když se zaposloucháte refrénu. A do toho všeho burácí Marko - zní to, jako by se námořník bránil zpěvům Sirén, ale vítr jeho loď táhl k útesům jejich ostrovů... Poetické, ne? A moc dobře se to poslouchá =)
Dead Gardens (Mrtvé zahrady)
Píseň o mrtvých zahradách a hledání ztacených snů je první z dvojice nejtvrdších songů Once, následujících hned po sobě. Její konec je už jen sólem pro bicí a kytary, dokud v naprosto šílícím rytmu náhle nezhasne.
Romanticide
Nenechte se zmást názvem, tohle opravdu není žádná sladká balada o lásce. No dobře, je zčásti o lásce, ale rozhodně to není nic pomalého a romantického. Stylově navazuje na předešlou Dead Gardens a její lyrika se pohybuje na hranici života a smrti - tedy spíše lásky a smrti. Protahované zpěvy Tarji a sboru opět sálají temnou atmosférou... A nezaměnitelnou temnou krásou.
Ghost Love Score (Dluh přízračné lásky)
Po tvrdé dvojici Dead Gardens & Romanticide se atmosféra znovu mění. Tentokrát je to však dokonalý epos s přímo magickým refrénem, proměnami z dynamické hudby v baladu a zpět. GLS vládne sbor, orchestr a v pomalých pasážích zase vyniká Tarjin dramatický zpěv.
Námětem je znovu láska - tentokrát ovšem v jiném světle, než jaké na ni vrhla Romanticide. GLS je o oddanosti jedinému vysněnému člověku, kterému někdo věří a na němž závisí jeho štěstí. Silná je například nesmrtelná lyrika refrénu:
,,My fall will be for you, my love will be in you. If you´ll be the one to cut me - so I´ll bleed forever" neboli ,,můj pád bude pro tebe, má láska bude v tobě. Pokud ty budeš tím, kdo mě zraní, budu krvácet navždy".
Zvláštní náhoda - zrovna dnes jsem napsala tato slova k čerstvě dokončené kresbě Mistra Holopainena...


Kuolema Tekee Taiteilijan (Smrt tvoří umělce)
Po vyčerpávajícím Ghost Love Score je tu možnost zvolnit, nadechnout se. A to přímo svěžího vzduchu, vanoucího od chladného jezera... Ano, Kuolema je celá ve finštině, tedy mojí (a naší) rodné řeči. Je to mrazivě krásná balada o tom, že člověk, který dospěl, se někdy chce vrátit do dětství. A tato touha ho možná inspiruje...
Higher Than Hope (Výše než naděje)
Zvuky chladného větru z konce Kuolemy nekončí. Prolínají se v další, zpočátku mírné písni, která však překvapí refrénem...
Mrazivá. Tohle slovo HTH dokonale vystihuje. Duet v refrénu ovšem není dílem Tarji a Marka, ale Tarji a Marca =) Řeč je o Marcovi Bruelandovi. Podle toho, co jsem se dočetla, byl Marc Tuomasovým kamarádem, DJ v nightclubu a umělcem ze San Diega. V roce 2003 - pouhých 18 dní po svých 30. narozeninách - však podlehl rakovině... Jeho duet s Tarjou byl úžasný. Kdo teď bude zpívat tak krásnou píseň (která je možná částečně o Marcovi - ,,higher than hope my cure lies...")?
---Tím fenomenální Once v běžné verzi končí. Na mé nahrávce jsou však ještě 3 další - bonusové - písně...
White Night Fantasy (Fantazie bílé noci/Bílá noční fantazie)
U této písně předstihuje refrén část se slokami - alespoň na první pohled to tak působí. Tarja zpívá tak nějak ,,mimo svůj styl", zdá se mi. V trochu rozpustilých tónech, ale refrén je úžasný.
Live to Tell the Tale (Žít, abych vyprávěl příběh)
Začátek tohoto songu připomíná nějakou podivnou koledu. Poté se však vše opět zklidní - LTTTT (zajímavá zkratka =)) je jednou z mírně, opravdu mírně slabších výtvorů Nightwish - kterých je také tak málo, že se o jejich slabosti snad ani nedá mluvit. Ale je tu vše, co se dá čekat - Tarjin hlas, symfonické znaky, melodické metalové provedení... Ostatně, proč by nějaká skupina měla splňovat kritéria dokonalosti? (A rouhám se snad, když tvrdím, že NW k nim má po hudební stránce nejblíže? =)) Myslím, že to psali v Nightmailu...že tohle je i možná nejméně oblíbená Mistrova píseň. Další shoda náhod, ehm =)
Where Were You Last Night (Kdes byl minulou noc)
Původně popová hitovka. Kyllä, tohle nevymyslel Tuomas =) Jakýsi Ankie Bagger (omlouvám se případným znalcům, ale tohle jméno mi vůbec nic neříká) tímto kdysi vládnul hitparádám - a WWYLN se dočkala i metalového předělání. A zní to moc dobře! =)
---
Once je společně s DPP nejdražším albem Nightwish. Může za to symfonický orchestr, který mnohdy přehluší klávesy (které opět jinde vládnou - viz poslední bonusový song), ale nikoli na úkor kvality hudby. Zároveň je Once nejtvrdším počinem, jaký proslulá a milovaná Nightwish vydala. A opět jsou tu i výjimky - balady. Celkově je Once mnohem temněji laděné než předchozí Century Child (i když i na něm to místy ,,tvrdlo" =)) a ani DPP ho s kovanými Master Passion Greed nebo Whoever Brings the Night nepřebije. A zároveň je to poslední album s Tarjou na místě vokalistky. Pak už jen post-release singly Wish I Had An Angel a The Siren...a potom End of an Era. I doslovně. Tak končí éra...ale o tři roky později se rodí nová =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ina Ireth Hyvönen sinun laulaja... :) ♥ Ina Ireth Hyvönen sinun laulaja... :) ♥ | Web | 6. září 2008 v 20:31 | Reagovat

aaaaaaaa.... "Once I had a dream and this is it" tohle je snad jedno z nejúžasnějších alb... jsou na něm naprosto úžasný písničky... úplně ho zbožňuju... (doufám, že tohle jednou budu říkat o albu jedný symphonicko metalový skupiny, co pomalu vzniká :D )

2 Arianne Oceansoul Arianne Oceansoul | E-mail | Web | 7. září 2008 v 15:30 | Reagovat

Tak v to taky doufám =) Jak nad tím tak uvažuju, Once je u mě hned po Wishmasteru nejlepší album minulé éry... Prostě skvělá věc =)

3 Rozinka Rozinka | Web | 11. září 2008 v 19:45 | Reagovat

No jo... Once, co víc říct? Takové album se dát nahrát only once in an Era.... tedy pouze jednou za celou éru... mám ho asi radši než DPP, a to je co říct :)

4 Wolf Wolf | E-mail | Web | 11. září 2008 v 20:13 | Reagovat

Dead gardens...krasna....nemas nahodou end of all hope? nemuzu ji nikde najit, jestli jo, neposlala bys mi ji prosim na email? uz jsem se ptala vsude mozne a nic...

5 Arianne Oceansoul Arianne Oceansoul | E-mail | Web | 12. září 2008 v 18:58 | Reagovat

Na email? Přes ten se to poslat nedá...

6 Ina Ireth Hyvönen sinun laulaja... :) ♥ Ina Ireth Hyvönen sinun laulaja... :) ♥ | Web | 22. září 2008 v 17:17 | Reagovat

for Wolf... chceš ji poslat? kdyžtak písni ke mě na blog...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama