Dark Passion Play

16. května 2008 v 20:48 | Arianne |  Alba
No, aspoň to nejsou kresby :)
(Mimochodem, obrázek výš ↑ nosím na triku. Ve škole jsem se v něm i fotila :) to byl ale nářez)

Tuomas říká, že tohle album mu zachránilo život. Že se předtím cítil beznadějný a že když dvanáct hodin nepřetržitě vcházel do světa snů, představ a nadějí, ze kterých se rodí jeho úžasný písně....že ho to zkrátka vytáhlo z propasti.
1) Poet and the Pendulum - Básník a kyvadlo
Naprosto úžasná, čtrnáctiminutová introvka. Nejdřív pomalá - jakýsi vysoký operní hlásek, pak se to rozběhne, zpívá Anette, je to rychlý...objevuje se tam Markův agresivní zpěv (nebo spíš křik) a náhle se tam vypráví cosi o Tuomasově smrti jako o úniku z beznaděje.... Naštěstí jen fiktivní (viz výše). Píseň má pět částí - White Lands of Empathica, Hope, The Pacific, Dark Passion Play a Mother & Father. Ta poslední je nejklidnější, s utěšujícím textem, a končí slovy:
Search for beauty, find your shore,
Try to save the love, bleed no more,
You have such oceans within
In the end I will always love you.
(Hledej krásu, najdi svůj břeh
Zkus zachránit lásku, už nekrvácej
Máš uvnitř oceány
Na konci tě vždy budu milovat)
Zkrátka více než nádhera... Prý je o Tuomasově duši...v tom případě zároveň o mojí!
2) Bye Bye Beautiful - Sbohem, krásko
Živý začátek, rychlá hudba - singl BBB byl vydán odůvodněně! Marko zpívá refrén, Anette sloky - a jde to bezvadně dohromady. Podle mého názoru je tohle alespoň částečně o odchodu Tarji -

Did you ever hear what I told you
Did you ever read what I wrote you
Did you ever listen to what we played
Did you ever let in what the world said
Did we get this far just to feel your hate
Did we play to become only pawns in the game
How blind can you be, don't you see
You chose the long road but we'll be waiting
(Slyšela jsi někdy, co jsem ti řekl
Četla jsi někdy, co jsem ti napsal
Poslouchala jsi někdy, co jsme hráli
Dostali jsme se tak daleko, jen abychom pocítili tvou nenávist?
Stali jsme se jen součástí hry?
Jak můžeš být tak slepá, copak nevidíš
Vybrala sis dlouhou cestu, ale my budeme čekat)
3) Amaranth
Konečně to první, co jsem z DPP kdy slyšela. A byl to jeden z nej úvodů, který se mi mohl dostat. Začíná to hraním na keyboard (ten krátký úsek mi jde taky :)) a rozbíhá se do nádherného, melodického metalu...Amaranth podle Tuomase znamená ,,něco krásného, co každý může dát tomu, na kom mu záleží" nebo tak nějak. Jinak česky je to jedna květina, laskavec....Nádherný song!!
4) Cadence of her Last Breath - --- jejího posledního dechu

Tohle začíná dost zvláštně - zvukem dýchání. Pak se přidává keyboard a všechno to přivádí do nádherného rytmu, zpěv začíná Anettiným ,,Running for her life..." Kdo ví, o čempak to je. Ale je to senzační...
5) Master Passion Greed - Mamon mistrovské vášně

U téhle písně jsem se na nějakou dobu urazila a neposlouchala. Je to totiž nefalšovaný metal...Refrén má ovšem melodii - a ne zrovna špatnou! - a to se dá poslouchat, když přežijete Markův agresivní hlas a tvrdý styl. Asi jediná z celého alba si u mě vysloužila 4 hvězdy, zbytek 5 - maximum :)

6) Eva

Nádherná, pomalejší balada, kde skvěle zní Anettin jemný hlas. Po Amaranthu se mi líbila zřejmě nejvíc a umím ji nazpaměť, stejně jako Amaranth samotný. Je uklidňující a dobře se poslouchá...Tuomi je génius...
7) Sahara
Také bezvadná, živá píseň. Hodně tu zní keyboardy, má tajemnou atmosféru...že by poušť? Ale je to super!
8) Whoever Brings the Night - Kdo přináší noc
Symphonic-metalová píseň s prazvláštním textem, proměnlivým rychlým refrénem a Anette opět v hlavní roli. Ten text zní jako spousta výčitek, jinak jsem si ho příliš nepřekládala. Ovšem ten song je 5hvězdný a ráda ho poslouchám...
9) For the Heart I Once Had - Pro srdce, které jsem jednou měla
Už od začátku je znát, že tohle není hardcore... Tím lépe - Anette zpívá opět skvěle a je to spíše super balada, kterou nestojí za to přehlédnout.
10) The Islander - Ostrovan

A konečně, nejnovější singl. Tenhle song se úplně odlišuje od ostatních. Je to balada, kde na začátku i konci zní oceán a nedá se u něj představit nic jiného než opuštěný přístav, myslím. Žádné elektrické kytary, žádné divoké údery do bubnů (jen klidné, k podbarvení...by Julius :))...zkrátka nefalšovaná balada, jejíž vokály má na svědomí Marko a potom i Anette. Sice to není metal, ale ohromně se mi to líbí - a podle klipu i Tuomasovi!
11) Last of the Wilds - Poslední z divokých
První a jediná instrumentálka z celého alba. Připomíná mi kelty nebo Finsko? Každopádně je pak přezpívaná finkou přezdívanou Jonsu do názvu Erämaan Viimeinen, což má stejný význam jako anglická alternativa, ale poslouchám ji nějak raději. Že by proto, že jsem Finka? :)
12) 7 Days to the Wolves - 7 dní do příchodu vlků
Vážně úžasná, symfonicky - metalová věc. Nejsem určitě sama, komu se líbí...
13) Meadows of Heaven - Nebeské louky
Mírnější závěr celé kompilace. Je to ve stejně klidném rytmu jako Eva, ovšem se mi tam jen trochu nelíbí hlasy v samotném závěru (zní to jako horší Tina Turner, nebo tak nějak). Jinak by ten song měl 5 hvězd...kdysi jsem ho uměla, teď si nejsem úplně jistá...
Bonusy:
While Your Lips Are Still Red - Dokud jsou tvé rty červené
Nádherná romantická píseň ze singlu Amaranth zpívaná jedině Markem. Zněla u traileru k filmu Lieksa!, klterý ovšem nikdo z nás hned tak neuvidí, protože je to ve Finsku. Ale je to nádhera!
Escapist - Uprchlík
Nádherná záležitost. Je tu orchestr i rockové charaktery a zpívá to Anette. Singl Bye Bye Beautiful - a na Islanderovi vyjde instrumentální verze! Moc se těším....Páni...už jen pět dní a Islander je na světě!!
Nakonec se z Anette ,,vyklubala" úžasná zpěvačka. A Tuomas prokázal svou genialitu....Kdo si neposlechne něco z DPP, nezná celou NW!! (Já to můžu takhle říct, protože na mou duši znám všechny písně od Angels Fall First až po DPP. A za pár dní až po Islander...Těšte se!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rebeca_Rawr Rebeca_Rawr | Web | 19. května 2008 v 11:54 | Reagovat

taky hraju na klávesy a  na flétnu a chci se odstěhovat do finska xD mimochodem ,,nakreslila,, sem tuomasa =D mno jako...a taky sem si ráno v koupelně zpívala NW a málem mě ujel bus do školy =D

2 Arianne Arianne | E-mail | Web | 19. května 2008 v 18:31 | Reagovat

JEN TAK DÁL !! :D COŽE? Ty Taky hraješ na tu zatracenou flétnu...? xD xD

3 Rozinka Rozinka | Web | 20. května 2008 v 15:01 | Reagovat

No ty kééro... tak něco podobnýho jsem na svůj blog napsala já, ale docela dost podobnýho.... až na to, že na každou písničku jsem napsala recenzi zvlášť. Ale ty to máš lepší....

Absolutně s tebou souhlasím ve všech názorech!

Anette Forever!

Jo a u Islandera jsem si představila opuštěné břehy někde v Irsku. Keltové, správně :)

Amaranth jsem se (skoro celý) naučila na klavír díky jednomu člověku z Youtube, kterej mi poslal akordy. Je to tak úžasný hrát Amaranth, rozhodně ti doporučuju se to naučit. Ten chlap z youtube si říká BahamutZero62, tak mu kdyžtak napiš, aby ti ty akordy taky poslal.

Jinak jsme nejspíš spřízněné lonely souls.... fakt, v tomhle tvým článku jsem toho našla tolik mně podobnýho, že to je zvláštní.

4 Arianne Arianne | E-mail | Web | 21. května 2008 v 21:14 | Reagovat

Jo jo.....tomu týpkovi dám pak vědět a tobě díkas. Ty spřízněný duše.....Nightwish zkrátka magicky sbližuje!! :)

5 Rozinka Rozinka | Web | 21. května 2008 v 21:35 | Reagovat

Tak nějak to bude...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama